///Jaki fotelik dla noworodka wybrać na bazie czy bez 0-13 kg

Jaki fotelik dla noworodka wybrać na bazie czy bez 0-13 kg

Fotelik 0-13 kg czy 0-10 na bazie isofix czy bez?

Jednym z wyzwań, któremu czoła muszą stawić przyszli rodzice jest wybór pierwszego fotelika dla swojego dziecka. Nietrudno jest zaplątać się w gąszczu regulacji prawnych dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie. Spory problem to ogromna gamia fotelików dostępnych na polskim rynku. W poniższym artykule postaramy się pomóc Wam w wyborze fotelika, podsunąć wskazówki dotyczące doboru odpowiedniego fotelika do Waszego samochodu oraz przedstawimy najciekawsze produkty dostępne na rynku. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie jaki fotelik dla noworodka jest najlepszy.

Ze względu na to, że fotelik z grupy 0 lub 0+ kupujemy przed narodzinami dziecka, musimy zadbać był kompatybilny z naszym samochodem. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

Fotelik samochodowy dla noworodka testy czy homologacja?

Po pierwsze: sprawdźmy czy wybrany przez nas model brał udział w niezależnych testach zderzeniowych. Niestety obowiązująca norma homologacyjna ECE R44 nie stawia zbyt wygórowanych wymagań producentom fotelików. To, że fotelik został dopuszczony do sprzedaży nie jest równoznaczne z tym, że zapewni dziecku stuprocentową ochronę w trakcie zdarzenia drogowego. Dlatego zadając pytanie jaki fotelik dla noworodka wybierzmy fotelik, który został przebadany przez niezależne instytuty badawcze takie jak: ADAC, OEAMTC, EURO NCAP oraz otrzymały w testach ocenę minimum 4.

Po drugie: poznajmy swój samochód. Zwróćmy uwagę czy nasz samochód wyposażony jest jest w system ISOFIX, który znacznie ułatwi nam montaż fotelika oraz zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu montażowego. Warto zwrócić uwagę na bierne systemy bezpieczeństwa w naszym samochodzie, takie jak poduszki powietrzne. Pamiętajmy, że przewożenie dziecka w foteliku odwróconym tyłem do kierunku ruchu przy aktywnej poduszce powietrznej jest niedopuszczalne i może stworzyć śmiertelne zagrożenie dla Waszego dziecka. Dlatego upewnijmy się, że poduszka powietrzna jest zdezaktywowana lub jeżeli nie ma takiej możliwości umieśćmy fotelik w miejscu, gdzie nie będzie on na nią narażony.

Czy foteliki samochodowe pasują do wszystkich samochodów

Po trzecie: dobierzmy fotelik, który będzie dopasowany do naszej kanapy. Podczas przymiarki w pierwszej kolejności spróbujmy zamontować fotelik na środkowym miejscu tylnej kanapy. O ile da się tam stabilnie zamontować fotelik, siedzenie wyposażone jest w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub system ISOFIX. Jest to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie ze względu na największe oddalenie od każdej możliwej strefy uderzenia. W drugiej kolejności, spróbujmy zamontować fotelik za pasażerem. W razie nagłego postoju na ruchliwej drodze mamy dostęp do dziecka od strony pobocza. Jeżeli korzystamy z bazy montażowej pamiętajmy o tym, żeby dolegała całą swoją powierzchnią do kanapy i była prawidłowo wpięta do systemu ISOFIX. Z kolei używając samego fotelika montowanego za pomocą 3-punktowych pasów bezpieczeństwa zwróćmy uwagę na jego stabilność oraz mocne naciągnięcie pasa. Jeżeli chcemy sobie odpowiedzieć jak fotelik dla noworodka jest najlepszy sprawdźmy kolejno kilka punktów.Prawidłowo zamontowany fotelik nie powinien ruszać się na boki więcej niż 2-3 cm. Niezależnie czy stosujemy bazę czy nie, kluczowym czynnikiem podczas dopasowania fotelika jest kąt nachylenia oparcia względem podłoża. Kąt ten powinien zawierać się między 30 a 45 stopni, aby w razie wypadku siły rozkładały się równomiernie na plecy dziecka, ale głowa nie opadała na klatkę piersiową w trakcie snu.

Instrukcja obsługi fotelika książeczka czy ważne informacje?

I po czwarte: zawsze uważnie czytajmy instrukcję obsługi fotelika i montujmy go tylko w sposób, jaki przewidział producent.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze foteliki samochodowe z grupy 0+ dostępne na polskim rynku.

Maxi Cosi Pebble Plus

Najnowsza propozycja firmy Maxi Cosi. Fotelik zdobył ocenę 4 w niezależnych testach zderzeniowych w 2015 roku, homologowany według najnowszej normy i-Size (R129). Odpowiedni dla dzieci do 75 cm wzrostu. Montowany za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa lub systemu isofix za pośrednictwem bazy 2wayFix, którą możemy zastosować w późniejszym etapie do kolejnego fotelika 2wayPearl.

Recaro Privia

Zwycięzca testów zderzeniowych w wiosennej rundzie testów ADAC 2015. Montowany za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa lub na bazie RECARO fix. Fotelik został wyposażony w innowacyjny, opatentowany system HERO. Posiada zintegrowany zagłówek, pasy i ochraniacze barkowe, dzięki czemu pasy fotelika nie skręcają się i nie krzyżują. Dodatkowo system HERO zmniejsza nacisk pasów na barki dziecka oraz zapobiega otarciom barków i szyi. W foteliku RECARO PRIVIA zastosowano system SMART fit ułatwiający obsługę fotelika oraz umożliwiający wypięcie fotelika z basy za pomocą jednego przycisku. Bazę RECARO fix możemy wykorzystać w przyszłości do fotelika z grupy 0-18 kg RECARO OPTIA. Tapicerka RECARO Tec zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz jest miła w dotyku i kontakcie ze skórą dziecka.

Jaki fotelik dla noworodka jest bezpieczny?

Besafe iZi Go Modular i-Size

Nowość od firmy Besafe. Fotelik przeznaczony dla dzieci od 40 do 75 cm i 13 kg wagi. Zgodny z najnowszą normą homologacyjną i-Size. Głównym założeniem producenta było stworzenie modułowego systemu fotelików przeznaczonego dla dzieci od narodzin do 4 roku życia, wykorzystującą jedną bazę ISOFIX. Wnętrze fotelika wypełnione jest kombinacją materiału EPS oraz pianki posiadającej wysoce energochłonne właściwości. Fotelik montujemy za pomocą pasa lub bazy iZi Modular. Fotelik opcjonalnie możemy wyposażyć w system SIP+ (Side Impact Protection +) zapewniający dodatkową ochronę w razie zderzenia bocznego. Baza montażowa iZi Modular została wyposażona w regulowaną ramę antyrotacyjną. Dzięki czemu podczas użytkowania kolejnego fotelika możemy być spokojni o miejsce na nóżki dziecka w przypadku przewożenia tyłem do kierunku ruchu. jaki fotelik dla noworodka będzie  idealny może z rozkładanym oparciem?

Fotelik dla noworodka z funkcja rozkładania oparcia

Topowy model spośród bogatej oferty firmy Cybex. Zwycięzca testu Stiftung Warentest 06/2015. Wyposażony został w zagłówek zintegrowany z pasami, regulowany w 11 pozycjach umożliwiających odpowiednie dopasowanie go do wzrostu dziecka. Teleskopowy system L.S.P w połączeniu z energochłonnym wnętrzem fotelika uzyskuje rewelacyjne rezultaty przy zderzeniu bocznym. Co jednak wyróżnia model Cloud Q? Jest on jednym z nielicznych fotelików dostępnych na rynku z możliwością regulacji oparcia do płaskiej pozycji. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku wykorzystywania fotelika jako Travel System, znacznie wydłużając czas pobytu dziecka w foteliku. Należy jednak pamiętać, że z opcji pełnego rozłożenia możemy korzystać tylko poza samochodem, gdyż ma ona wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Fotelik Cybex Cloud Q możemy zamontować za pomocą 3-punktowego pasa bezpieczeństwa lub za pomocą bazy Aton Q Base-fix.

Ultra lekki fotelik samochodowy 0-13 Avionaut Ultra

Najnowszy produkt polskiej firmy Avionaut. Głównym założeniem producenta było stworzenie ultra lekkiego, a zarazem bezpiecznego fotelika. Czy to się udało? Zdecydowanie tak! Ultralite waży jedynie 2,5 kg i przeszedł rygorystyczne testy homologacyjne R129 i-Size. Korpus fotelika wykonany jest w wysoce energochłonnej mieszanki materiałów EPP i PP. Wnętrze zostało wyposażone w miękką, zapamiętującą kształt dziecka wkładkę. Aby zredukować wagę fotelika, rączka została wykonana z włókna węglowego. Fotelik Avionaut Ultralite mocowany jest bezpośrednio do bazy Avionaut IQ Isofix. Dodatkowo firma Avionaut opatentowała pojedynczy uchwyt łączący uprząż fotelika bezpośrednio z bazą.

By |2018-10-30T13:54:56+00:00Październik 30th, 2018|Foteliki samochodowe, Porady jak i co z fotelikami samochodowymi|0 komentarzy

About the Author:

Zostaw komentarz